Close

Najnowsze wpisy

Kraków - Wystawa „Piękna niepodległa”
"Piękna Niepodległa" to wystawa poświęcona udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski. Będzie ją można zobaczyć...
z lut 21, 2018 | przez Artykuły propagandowe
Jak prawidłowo wywieszać flagę państwową?
Patriotyzm to nasza cecha narodowa. Lata zaborów i okupacji sprawiły, że przy okazji ważnych państwowych świąt lubimy...
z gru 23, 2016 | przez Artykuły propagandowe

Jak prawidłowo wywieszać flagę państwową?

Wysłany dnia: gru 23, 2016 | Autor: Artykuły propagandowe

Patriotyzm to nasza cecha narodowa. Lata zaborów i okupacji sprawiły, że przy okazji ważnych państwowych świąt lubimy eksponować symbole narodowe i manifestować uczucia patriotyczne. Czy wiesz, że na terenach,  gdzie opór przeciwko władzy komunistycznej był silniejszy, chętniej i częściej niż w innych regionach kraju wywiesza się dziś flagę? 11 listopada jako rocznica odzyskania niepodległości to świetny moment na pokazanie ducha narodu, i faktycznie, w wielu prywatnych domach i na balkonach pojawiają się wówczas symbole narodowe. Wciąż jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że flaga oraz zasady jej wywieszania podlegają regulacjom prawnym a ich nieprzestrzeganie może się skończyć nawet mandatem.

Jak prawidłowo wywieszać flagę państwową?

Jak zatem uczcić święto państwowe i jakich produktów użyć, żeby odbyło się to z należytą czcią i poszanowaniem?

Przede wszystkim warto skupić się na samej fladze. Ustawa jasno określa, że jest to prostokątny płat tkaniny w barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo ważny jest stosunek boków flagi (5:8) oraz materiał, z jakiego została zrobiona, dlatego najłatwiej i najbezpieczniej będzie ją po prostu kupić w sprawdzonym sklepie, który zagwarantuje jakość wykonania i trwałość. Dzięki temu zyskamy pewność, że zbyt cienka tkanina nie zniekształci barw, nie wyblakną one z czasem a ich proporcje będą odpowiednie.

Równie ważny jest sposób przymocowania flagi, tak by nie uległa ona zerwaniu ani nie dotykała podłoża lub nie była zamoczona w wodzie. Z tego względu niedopuszczalnym jest przyklejanie jej do okna czy parapetu stosując prowizoryczne metody. Najlepszym wyjściem jest kupno  drzewca i zamontowanie go w specjalnym okuciu, które nie tylko efektownie wygląda ale przede wszystkim doskonale spełnia swoje zadanie w eksponowaniu flagi. Wybór modelu zależy od osobistych preferencji, do wyboru są zarówno standardowe i minimalistyczne uchwyty flagowe, jak i bardziej okazałe, kute.

Podczas obchodów 11 listopada bardzo popularne są papierowe chorągiewki, które mimo swojej delikatności są świetnym sposobem na zamanifestowanie uczuć patriotycznych właśnie podczas oficjalnych parad czy przemarszów wojska. Należy jednak pamiętać, że kiedy taka chorągiew ulegnie zniszczeniu nie należy jej wyrzucać na śmietnik a godnie spalić, tak jak w przypadku flagi materiałowej. Niestety, wielu o tym zapomina, czego przykładem są usłane pozostałościami papierowych chorągiewek ulice.

Warto zapoznać się z rytuałami wywieszania symboli narodowych i starannie ich przestrzegać, gdyż właśnie takie zachowanie jest prawdziwie patriotyczne i jest świadectwem naszej kultury.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Close